רוחה סופי תורג'מן מעצבת פנים, מרצה

מעצבת פנים, מרצה בשנקר, באוניברסיטה הפתוחה והבעלים של בית רמליס.

רוחה סופי תורג'מן מעצבת פנים, מרצה בשנקר
צילום: עמיר צוק

זהו רק קצה קצהו של סיפור הצלחה נשי, רצוף אתגרים, המשקף את הכוח הנשי הייחודי הטמון בה. סיפור מעורר השראה על עוף החול הממציא עצמו מחדש. רבים מכם תוהים מדוע נבחרה להופיע על שער המגזין, אשה כמעט אנונימית?

רוחה סופי תורג'מן, אשה המייצגת את הכוח הנשי הטמון בכל אחת מאתנו, אישה אשר הפכה להיות מנטורית בתחומה, וסמל להצלחה נשית מעוררת השראה, המעניקה לנשים רבות הפוגשות בה את הכוח והאמונה שגם הן יכולות.

סיפור חייה..

נולדה וגדלה ביבנה, למשפחה חמה ואוהבת, ינקה מילדות את ערכי השוויון והנהגת מאבקים ציבוריים וחברתיים למען שוויון מגדרי.

בתחילת שנות ה-2000 רכשה מאחיה הבכור 50% מהעסק אותו הקים 3 שנים קודם לכן, והופכת שותפה בבית רמליס. יחד הם בונים מרכז מצליח ויחודי להלבשת הבית מהמסד ועד הטפחות באמצעות טקסטיל. תוך כדי עבודתם המשותפת היא נרשמת ללימודי עיצוב פנים בשנקר, ומתחילה לעסוק בתכנון ועיצוב בתים. בשיא הצלחתם מחליטים האחים יהודה איאש ורוחה סופי תורג'מן להתרחב ופותחים חנות רהיטים בת 3 קומות, בהרצל בתל אביב. החלטה שגורמת להם הפסדים עצומים ומאיימת להוריד לטמיון את כל מה שבנו בעשרים אצבעות. בעוד הם מנהלים מאבק עיקש להצלת מפעל חייהם, לוקה אחיה האהוב באירוע מוחי קשה המוביל למותו הטרגי ולשברון לב עצום. רוחה עומדת אל מול משבר קיומי כשתהום פעורה לרגליה והיכולת לראות אופק חיובי הולכת ומצטמצמת, האבל על מות אחיה האהוב והעול הכלכלי הרובץ על כתפיה מאיים לקבור את מפעל חייהם ועתידה.

כיצד מתמודדים עם משבר כזה?

"בתקופה הזו הדבר היחיד שרציתי היה להישאר בבית תחת השמיכה, את מתעוררת בבוקר בתחושת בדידות, שאלוהים נטש אותך, שאין לך כוח להמשיך. התקשתי למצוא בעצמי את הכוח להתמודד עם האתגרים הכלכליים והרגשיים של האובדן והחובות. המצב הראשוני הוא חוסר רצון להתמודד עם המציאות, עם הגעגועים הבלתי פוסקים לאחי ועם התחושה האיומה שננטשתי לבד במערכה. הייתי מגיעה בבוקר לחנות ופורצת בבכי, כבר לא זיהיתי במראה את האדם החייכן והאופטימי שהייתי. התגעגעתי לשמחה, להתעוררות בבוקר לאנרגיה של עשייה, התגעגעתי לתחושה שממלאת אותך כשאת חווה הצלחה.

בתקופה הזו את מוצאת את העוגנים שלך בחיים, את מחבקת את המשפחה הגרעינית והמורחבת ושואבת מהם כוח. כשאת מתמלאת בכוח הזה, זה רותם לעשייה את כל מי שסביבך. בעלי עוזב מקום עבודה ובא לעבוד איתי ועם אחותי הקטנה בעסק.

זה נתן לי כוח וזמן לפנות את עצמי להתרחבות שלא חשבתי עליה קודם. במקום לעסוק באובדן אני מחליטה לתת מקום מרכזי יותר למה שממלא אותי אושר ושמחה. אני נותנת מקום למעצבת שבי, מתחברת לתחושת הסיפוק שמציפה אותי כשאני מגשימה לאנשים חלום, אני מחליטה להעניק מקום יותר רחב בעסק  לתכנון ועיצוב בתים, לרגעים האלו שבו לקוח אומר לך שבלעדיך לעולם לא היה מגיע לבית חלומותיו, לרגע שבו לקוחה אומרת לך שהיא כל כך שמחה ששכרה את שרותייך ושהמציאות עולה על כל מה שדמיינה.

זה השלב שבו אני מחליטה לשלב בין שתי האהבות שלי ולהפוך את בית רמליס למקום שבו ניתן למצוא את כל המכלול,  לחבר בין התחומים במקום להפריד ביניהם, הרי לא ניתן להפריד את עולם העיצוב מתחום הלבשת הבית. העולם שלנו מתפתח, אנשים יותר ויותר עסוקים, אין להם את האפשרות לעצור את חייהם לתקופת השיפוץ, אנחנו מרכזים עבורם את רוב הרבדים שלהם הם זקוקים בתקופה הזו, משלב התכנון ועד ההלבשה״. כעוף החול, רוחה מחליטה להמציא את עצמה מחדש, מצמיחה את העסק אל יעדים חדשים, תוך הנצחת מורשתו של יהודה אחיה ומביאה לשגשוג כלכלי והצלחה.

במקביל מלמדת עיצוב פנים והום סטיילינג בשנקר ובאוניברסיטה הפתוחה, מעבירה הרצאות מקצועיות לאדריכלים ומעצבים שמעוניינים להרחיב את הידע שלהם בתחום הלבשת הבית, מהווה מנטורית מקצועית לסטודנטים מבתי הספר והמכללות המובילות בארץ, המבקרים בסטודיו שלה  ומכשירה בוגרים לחיים המקצועיים.  את הערכים שספגה מבית הוריה היא מטמיעה בעסק ובאתגרים שהיא מציבה לעצמה. יש בה את הרצון לייצר מהות ותוכן רוחני למקצוע שאנשים רבים תופסים כשטחי.  מתוך כך הקימה מייזם לזכר אחיה בו היא מעצבת  חדרי ילדים בקרב משפחות קשות יום, מהרצון שלילדים אלו תהיה פינה אליה יוכלו להזמין חברים.

איזה מסר תרצי להעביר לקוראים?

״אני מאמינה ברוח האנושית ובקידום האנשים שנכנסים לחיי, לכן בוחרת לעבוד עם אנשים בתחילת דרכם המקצועית. כשאחי הציע לי להצטרף לעסק לא חלמתי להיות מעצבת. הוא האמין וראה בי יכולות שאני לא ראיתי בעצמי.

יכולת זו להאמין באדם וביכולותיו הפכה עבורי לדרך חיים. ממש כבדבריי הרב שלמה קרליבך: "כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו". 

www.remelis.co.il | 03-6812045