עו״ד יעל הראל

צילום: עמיר צוק

מובילה בדיני האינטרנט קניין רוחני באינטרנט, מיסוי בינלאומי בפעילות באינטרנט, פרטיות, לשון הרע, פינטק, מטבעות דיגיטליים, מסחר אלקטרוני, כל הקשור לסטארט אפים, לרבות אפליקציות

״החלטתי שתחום האינטרנט הוא הדבר הבא ועונה לקריטריונים שלי והלכתי על זה בכל הכוח״

איך החלה התמקצעותך בתחום?

״התמקצעותי החלה מתוך מחשבה כיצד אבדל עצמי בתוך שוק רווי של עורכי דין וגם כאשת עסקים בכלל.

ניסיתי לחשוב על תחום חדשני, שעדיין חדש יחסית, שאין בו הרבה עורכי דין אשר מתמחים בו ושיהיה רלוונטי לכל המהפך הטכנולוגי והדיגיטלי של העולם בעשר שנים האחרונות.

לאחר חשיבה מעמיקה, החלטתי שתחום האינטרנט הוא הדבר הבא והוא אכן עונה לקריטריונים שלי, והלכתי על זה בכל הכח.

אני אוטודידקטית מאז ומתמיד, ככה שהתחלתי להתמחות ולהתמקצע לבד במגוון תתי תחומים באינטרנט, תוך

כדי צברתי ניסיון, לקוחות, קשרים והמון ידע, זה לא היה קל , המון שעות עבודה ומאמץ מנטלי, אבל כמו

כל דבר ההתחלה היא הכי מאתגרת״.

מה זה דיני אינטרנט, אילו תחומים נכנסים תחת תחום זה?

״דיני אינטרנט זה ביטוי כוללני לגמרי, בתוך התחום ישנו מגוון רב של תתי תחומים, למשל: קניין רוחני באינטרנט, מיסוי בינלאומי בפעילות באינטרנט, פרטיות באינטרנט, לשון הרע באינטרנט, פינטק (טכנולוגיה פיננסית), מטבעות דיגיטליים, מסחר אלקטרוני, תנאי שימוש, מדיניות פרטיות, הסכמים שונים, כל הקשור לסטארט אפים, לרבות אפליקציות.

לא חסרה עבודה בתחום, תמיד יש מקרים ואתגרים חדשים וזה גם מעניין, אני נתקלת בהמון יזמים ואנשים עם מעוף ואמביציה מטורפים, רעיונות למיזמים עסקיים במגוון תחומים, המון מקרים מעניינים, באיזשהו מקום היצירתיות והחדשנות מדבקת״.

מיהו קהל היעד הפונה אלייך?

״הקהל מורכב ממנעד רחב מאוד, מבעלי אתרים על כל סוגיהם, בעלי אפליקציות, יזמי סטראט אפים, סוחרים באיביי, אמזון, שופיפיי, חברות קידום דיגיטלי, מתכנתים, לקוחות פרטיים, משקיעים ועוד. מעבר לעבודה המשפטית גם נוצרות הזדמנויות עסקיות, שיתופי פעולה, חברויות חדשות, אני לומדת המון מכל לקוח שבא אליי, ככה שזה די מתגמל״.

מהן החוזקות המשמעותיות של משרדך?

״ניסיון רב הנובע מהתעסקות עם מקרים של לקוחות באינטרנט, קשרים בתחום, מקצועיות, יסודיות,  יחס אישי, שירות ברמה גבוהה ותקשורת טובה עם הלקוחות.

מעבר לזה, צריך להכיר את העולם הזה ולהבין בו לא רק מבחינה משפטית אלא גם מבחינה עסקית וטכנולוגית, וזה משהו שאני טובה בו, כדי להיות עורך דין טוב אתה צריך לחשוב על העסקאות גם מבחינה מסחרית, ברגע שאתה חושב ככה יהיה לך הרבה יותר מה לתת ללקוח מבחינה משפטית״.

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

״אני גאה להיות בתחום שהוא חדשני וכל כך מתפתח, בסך הכול אני נותנת שירות וכשלקוח מרוצה אז זה מספק, מעבר לזה אין הרבה נשים שעוסקות בתחום, הרוב גברים, ככה שזה עוד יותר מספק״.

מה השינוי שהנך מקווה לראות בתחומך, בעשור זה?

״יותר ויותר התאמה של חוקים, תקנות, רגולציות ופיקוח, ופתרונות משפטיים שיתאימו לעולם הדיגיטלי. לדעתי אפילו יצטרכו להקים בית משפט מיוחד שיתמחה בתחום, כמו שיש את בית המשפט הכלכלי״. 

לכי תדעי, אולי בעתיד המשפטים ייערכו באינטרנט ולא נצטרך להגיע פיסית לבתי המשפט, העולם מטורף, הכול יכול להיות.

דמות שמעוררת בך השראה, ומדוע?

״אמא שלי ז"ל, שנפטרה באוגוסט האחרון לאחר מאבק ארוך וקשה במחלות ריאה וכליות. היא לימדה אותי להיות אדם טוב, היא שיקפה לי איך להיות אדם טוב, למדתי ממנה שלא צריך הרבה בחיים כדי להיות מאושר, שהאושר נמצא בדברים הכי  פשוטים. היכולת שלה להכיל כל אדם באשר הוא ללא שיפוטיות היא מדהימה בעיניי. 

היא הייתה לביאה, למדתי ממנה לחיות כשצריך ואפשר וברגעים קשים גם לשרוד ולא לוותר עד הרגע האחרון.

היא מאוד מאוד חסרה לי , החיים אף פעם לא יהיו אותו דבר בלעדיה, אני גם לא אהיה אף פעם אותו אדם בלעדיה, הייתי נותנת הכול כדי לחבק אותה עוד פעם אחת״. 

עצה ממך לאשת עסקים בתחילת הדרך?

״האמת היא שיש לי כמה עצות:

לא להתחיל משהו בתחושה של: "אני אנסה ואראה אם אצליח",  מהסיבה שככה זה בטוח לא יצליח, החיים לא צריכים להוכיח לך שאת ראויה להצלחה, נהפוך הוא, את צריכה להוכיח להם. צריכה להתקיים בך תחושה, אמונה וידיעה שאין לך ברירה, אלא רק להצליח. את צריכה שממש יימאס לך לקום בבוקר כדי להגשים חלומות של אנשים אחרים״.

את צריכה להפסיק לחשוב כמו שכירה, ממש לשנות את כל התפיסה והגישה לזה, נכון שמצד אחד ישנה וודאות מסוימת שפעם בחודש אני מקבלת תשלום מהמעסיק אבל למה שמישהו יקבע לי כמה להרוויח״.

״צריך להכיר את העולם הזה ולהבין בו, לא רק מבחינה משפטית, אלא גם מבחינה עסקית וטכנולוגית, וזה משהו שאני טובה בו, כדי להיות עורך דין טוב אתה צריך לחשוב על העסקאות גם מבחינה מסחרית, ברגע שאתה חושב ככה יהיה לך הרבה יותר מה לתת ללקוח מבחינה משפטית״

פייסבוק יעל הראל – עו"ד | 054-2446758  www.yaelharel.co.il |  yaelharel55@gmail.com
Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*